Společenství vlastníků jednotek Ovčí hájek č.p. 2165-2173, Praha 5 – ič: 75138531

Potvrzení o příjmu z pronájmu společných a nebytových prostor za rok 2020

Vážení vlastníci,

v souvislosti s počátkem roku bychom Vás rádi upozornili na důležitou skutečnost, týkající se příjmů z pronájmu nebytových a společných prostorů.

Podle ustanovení vlády 16 odst. 2 nařízení vlády č. 366/2013 Sb., o úpravě některých záležitostí souvisejících s bytovým spoluvlastnictvím, patří příjmy z pronájmu společných a nebytových prostor vlastníkům jednotek. Tento příjem je daňově účinný a každý vlastník je povinen jej zahrnout do svého daňového přiznání za r. 2020 ve smyslu § 9 zákona č,.586/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Okruh osob, kterých se tato povinnost týká, je vymezen v citovaném zákoně v § 38g, zejména odst. 1 a 2.

Povinnost podávat daňové přiznání nemají tito vlastníci:

  • starobní důchodci – a to za podmínky, že jejich starobní důchod nepřesáhne 36násobek minimální mzdy, tj. za rok 2020 částku 525 600,- Kč a jejich případné další příjmy, zahrnující i výše uvedené příjmy z užívání nebytových prostor, nepřesahují podle § 38g odst. 1 v kalendářním roce částku 15.000,- Kč
  • studenti, matky na rodičovské (neměli příjmy ze závislé činnosti) – za podmínky, že roční příjmy nepřekročily částku 15.000,- Kč ( 38g, odst. 1)
  • zaměstnanci – za podmínky, že v kalendářním roce mají pouze příjmy od jednoho zaměstnavatele a nebo postupně od více zaměstnavatelů a zároveň podepsali u těchto zaměstnavatelů prohlášení k dani (růžový formulár) a jejich jiné zdanitelné příjmy dle § 7 až 10, vč. příjmů z nakládání se společnými částmi domu, nepřesáhnou v kalendářním roce částku 6.000,- Kč (§ 38g odst. 2)
  • podnikatelé – za podmínky, že roční příjmy nepřekročily 15.000,- Kč ($ 38g odst. 1) a nevykazují daňovou ztrátu

Potvrzení o příjmu z pronájmu nebytových a společných prostor vystavuje SBD Pokrok jako správce našeho SVJ na základě mandátní smlouvy.

Vzhledem k tomu, že v minulosti vystavoval správce a rozesílal tato potvrzení automaticky všem vlastníkům, docházelo každoročně k řadě nedorozumění zejména ze strany vlastníků, kteří daňové přiznání nepodávají. Vzhledem k těmto důvodům se správce rozhodl v tomto roce přistoupit ke změně. Potvrzení o příjmu z pronájmu nebytových a společných prostor bude vystavovat a rozesílat jen těm vlastníkům, kteří si je vyžádají.

V případě, že budete tento příjem zahrnovat do daňového přiznání, bude Vám výše uvedené potvrzení na požádání vystaveno správcem SBD Pokrok. Žádost zašlete elektronicky na e-mailovou adresu potvrzeni@pokrok.cz potvrzeni@pokrok.cz , případně písemně na adresu družstva SBD POKROK, Kollárova 157/18, 186 00 Praha 8

Výbor SVJ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..